20 jan 2025, 7:43

Nya ägare av Sandslåns camping och vandrarhem – restaurangen öppnar på fredag

en man och en kvinna utanför ett hus
Peter Gustafsson och Alexandra De Wall utanför sin bostad på Sandslån.

Alexandra De Wall och Peter Gustafsson tog över Sandslåns camping och vandrarhem i oktober, efter att ha driftat anläggningen sedan i juli.

I år satsar man på året runt–verksamhet för vandrarhemmet – och på fredag 24 januari öppnar restaurangen.

– Vi hade ingen aning om att det här stället fanns förra våren, säger Alexandra, men när vi såg annonsen på Blocket blev vi intresserade. 

– När vi tittat närmare på allting och känt oss för med att driva anläggningen, bestämde vi oss för att köpa den.

I samma veva blev man också nya kommuninvånare. I köpet ingick den bostad som ligger på samma område som campingen, vandrarhemmet och restaurangen.

Paret har kvar sin gård i Undrom i Sollefteå kommun, 13 minuters restid från deras nya hem vid älvkanten, men ska lägga ut den till försäljning till våren.

– Det har varit mycket jobb med allting i vinter och mer kommer det att bli framöver men det ska bli skönt när vi bara har ett ställe att förhålla oss till, säger Peter.

”Potential att bli riktigt bra”

Han är kalkylingenjör med egen konsultfirma i byggbranschen. Alexandra är utbildad kock och har tidigare jobbat på High Coast Whisky.

– Men trots att det var så nära därifrån och hit var Sandslån okänt för mig, skrattar hon.

Den ursprungliga planen var att hitta ett café att överta.

– Nu blev det lite mer, säger Peter, men vi tror att det här har potential att bli riktigt bra.

– Vi har redan säkerställt att det blir ett samarbete med dem som arrangerar motorträffar på ön, ortsbefolkningen är entusiastiska och genom att marknadsföra oss rätt är vi övertygade om att fler kommer att hitta hit än tidigare.

Vandrarhemmet har inte varit öppet på vintertid tidigare, men de nya ägarna satsar på det och har bra beläggning tack vare anställda på de firmor som arbetar med de stora vindkraftsprojekten i närheten och i Mondi Dynäs projekt Aurora.

Fullständiga rättigheter

Restaurangen med plats för drygt 30 gäster öppnar kommande helg.

– Vi har fått fullständiga rättigheter och kommer att ha den öppen varje helg fram till våren då vi utökar öppettiderna, säger Alexandra.

Det nya namnet på restaurangen är Sandslån Kök & Bar.

– Inriktningen blir pubrätter till att börja med, men till sommaren blir menyn mer inspirerad av fisk och skaldjur.

Alexandra kommer att ha hjälp av yngste sonen Max i köket. 

– Sedan får vi se hur många medarbetare vi kommer att behöva, säger Peter.

Man har bytt värmesystem efter övertagandet och genomfört en hel del andra uppgraderingar och renoveringar.

– Resten kommer vi att ta allt eftersom. 

Flera samarbeten

Alexandra och Peter hoppas kunna etablera fler samarbeten – bland annat med bussarrangörer – och samverka med både High Coast Whisky och andra besöksnäringsföretag.

– Självklart har vi också ett nära samarbete med Ådalens Industrimuseum, säger Peter.

Förhoppningen är även att det ska bli fler avgångar från Sandslån för älvbåten Ådalen III.

– Särskilt som vi kommer att ha öppet i restaurangen betydligt senare på kvällarna än tidigare, förklarar Alexandra.

Vandrarhemmet har 31 rum med sammanlagt cirka 80 bäddar.

Campingen har minst 40 ställplatser.

– Det beror lite på hur man räknar för det finns en stor yta som även är naturcamping, säger Peter.